Home Finanse Czy opłaca się nadpłacić kredyt w Banku Millennium?

Czy opłaca się nadpłacić kredyt w Banku Millennium?

dodał Anna Wrona

Klienci posiadający kredyt hipoteczny w Banku Millennium, zgodnie z obowiązującym prawem, mogą skorzystać z możliwości nadpłaty tego zobowiązania. Mogą to zrobić w każdym okresie trwania zobowiązania, jedynym wymogiem jest złożenie wniosku, którego bank nie może odrzucić. Czy wiąże się to z poniesieniem kosztów za stracone przez bank odsetki, wynikające z nadpłaty?

Czy Bank Millennium daje możliwość nadpłaty kredytu w czasie trwania wakacji kredytowych?

Rząd wprowadził wakacje kredytowe po to, aby w dobie wysokiej inflacji, dużych podwyżek cen oraz coraz wyższych stóp procentowych, pomóc tym kredytobiorcom, którzy mogą mieć problemy ze spłatą rat. W ramach wakacji kredytowych kredytobiorcy mogą zawiesić maksymalnie 8 rat jednego zobowiązania. Nie każdy może jednak skorzystać z wakacji kredytowych.

Mogą to zrobić tylko osoby, które podpisały umowę kredytową przez 1 lipca 2022 r., a której okres trwa minimum pół roku, a celem kredytu były własne potrzeby mieszkaniowe. Jeszcze w tym roku osoby z zaciągniętym kredytem mogą zawiesić 4 raty: sierpniową, wrześniową oraz 2 w ostatnim kwartale roku. Jednocześnie zachęca się, aby z tych zaoszczędzonych pieniędzy nadpłacić kredyt. Pozwoli nam to na skrócenie terminu spłaty kredytu, lub wpłynie na zmniejszenie kwoty przyszłych rat.

Dlaczego nadpłata kredytu w Millennium się opłaca?

Czy i ile zyskają na nadpłacie zobowiązania klienci Banku Millennium? Osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości, ale wahają się, mogą jeszcze przed złożeniem wniosku skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki temu narzędziu każdy może sprawdzić, jaka będzie wysokość raty po nadpłacie i z jakimi oszczędnościami jest to związane.

Również eksperci są zdania, że osoby, które zdecydują się na nadpłatę kredytu mogą dużo zyskać, a sama inflacja nie będzie dla nich tak boleśnie odczuwalna. Jeśli np. kredytobiorca, którego miesięczna rata, przy zobowiązaniu w wysokości 200000 zł z 20 letnim okresem kredytowania, wynosi 1632,14 zł, skorzysta z wakacji kredytowych, to dzięki temu przez 8 miesięcy uda mu się zaoszczędzić niemal 13000 zł.

Jeśli więc tę sumę przeznaczy na nadpłatę zobowiązania, to tym samym pomniejszy wysokość raty do 1526,05 zł, natomiast w skali całego kredytu zaoszczędzi 11931,15 zł. Jeśli zaś skróci się okres kredytowania, to co prawda wysokość raty nie ulegnie zmniejszeniu, natomiast wspomniany okres skróci się o prawie 3 lata, a oszczędność będzie sięgać 39000 zł. Nadpłata daje więc kredytobiorcom możliwość zmniejszenia kwoty całego zobowiązania, co z kolei przekłada się na zmniejszenie wysokości m.in. odsetek.

Nadpłata kredytu w Millennium – jak to zrobić?

Aby móc nadpłacić kredyt, należy w swoim kredycie wprowadzić zmianę. Nadpłaty możesz dokonać na 2 sposoby: albo składając dyspozycję w jednej z placówek Banku Millennium, lub nie wychodząc z domu, za pomocą strony internetowej. Wybierając ten drugi sposób należy zalogować się do swojego konta, a następnie wypełnić i złożyć wniosek o nadpłatę kredytu.

We wniosku muszą się znaleźć dane dotyczące kredytobiorcy oraz numer umowy kredytowej, której ma dotyczyć nadpłata. Osoba wnioskująca powinna również określić kwotę nadpłaty i datę jej realizacji, a także podać numer rachunku, z którego nadpłata zostanie zrealizowana. We wniosku powinna znaleźć się także prośba o blokadę środków na podanym rachunku oraz ich pobranie przez bank.

We wniosku musi również znaleźć się informacja, czy okres spłaty pozostaje bez zmian, czy może ulegnie on skróceniu przy jednoczesnej niezmienności wysokości miesięcznej raty. Taki prawidłowo wypełniony wniosek musi zostać podpisany przez wszystkie osoby, które podpisywały umowę kredytową, wraz ze wskazaniem daty i miejscowości wypełnienia wniosku.

Millennium jako pierwsze pobiera odsetki, które były naliczane od dnia realizacji dyspozycji. Pozostała kwota nadpłaty zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązania.

Czy bank pobiera opłaty za nadpłatę kredytu?

W Banku Millennium klient musi liczyć się z tym, że bank pobierze za nadpłatę 2% kwoty spłaty w przypadku umów, o które wnioskowano do 30 kwietnia 2017 roku, pod warunkiem, że suma nadpłat przez 4 pierwsze lata kredytowania będzie większa niż 30% kwoty kredytu. Jeśli z kolei środki pochodzą z programu „Mieszkanie Dla Młodych”, to wówczas Bank Millennium nie pobiera prowizji.

Prowizja nie jest naliczana kredytobiorcom, którzy zdecydowali się na nadpłatę kredytu, dla którego wniosek złożono od 1 maja 2017 roku.

Jeśli zastanawiasz się, czy nadpłata kredytu będzie dla Ciebie korzystna i czy warto skorzystać z takiej możliwości, odpowiedź jest jedna. Zdecydowanie warto się na to zdecydować. Gwarantuje to sporą oszczędność, a oprócz zmniejszenia kosztów kredytów, będziesz mógł domagać się także zwrotu części prowizji, którą bank pobrał z tytułu podpisania umowy kredytowej. Jeśli złożysz dyspozycję, bank nie może odmówić Ci wcześniejszej spłaty, ani jednorazowej, ani częściowej. Taką gwarancję daje ustawa o kredycie hipotecznym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie