Home Wiadomości Czy najbogatszy Polak kupi VeloBank? Głos ma Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Czy najbogatszy Polak kupi VeloBank? Głos ma Bankowy Fundusz Gwarancyjny

dodał Bankingo

Czy najbogatszy Polak, Michał Sołowow, zamierza przejąć VeloBank? To pytanie nurtuje wielu obserwatorów rynku finansowego w Polsce. Według informacji uzyskanych przez Business Insider Polska, miliarder ten poważnie rozważa możliwość nabycia VeloBanku, który obecnie jest na sprzedaż.

Proces sprzedaży VeloBanku

Na koniec czerwca Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) rozpoczął proces sprzedaży 100% akcji VeloBanku. Bank ten powstał w 2022 roku jako instytucja pomostowa w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku. Obecnie VeloBank jest jednym z banków komercyjnych w Polsce.

Potencjalni inwestorzy mają czas do końca września na składanie ofert wstępnych. Jednak według informacji uzyskanych przez Business Insider Polska, najbogatszy Polak, Michał Sołowow, jest jednym z poważnych kandydatów do przejęcia VeloBanku.

Kim jest Michał Sołowow?

Michał Sołowow to najbogatszy Polak, którego majątek szacowany jest na 25 miliardów złotych według magazynu „Forbes”. Jest prezesem Synthosu, jednego z największych producentów kauczuku syntetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak jego zainteresowania nie ograniczają się tylko do przemysłu chemicznego.

Michał Sołowow zaangażował się również w rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Razem z koncernem Orlen, prowadzi projekt budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce. Ich spółka Orlen Synthos Green Energy planuje zbudować reaktory BWRX-300, które zaprojektowane są przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy. Polska ma być drugim państwem w Europie, po Kanadzie, w którym powstaną małe jądrowe reaktory modułowe SMR.

Zainteresowanie Michała Sołowowa przejęciem VeloBanku

Według ustaleń Business Insider Polska, jeśli Michał Sołowow zdecyduje się złożyć w ciągu najbliższych miesięcy wiążącą ofertę, to będzie jednym z faworytów do przejęcia VeloBanku. Decyzja Sołowowa może mieć duże znaczenie dla przyszłości tego banku.

Obecnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny posiada 51% akcji VeloBanku, a System Ochrony Banków Komercyjnych, założony przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce, posiada 49% akcji. Plan zakłada, że sprzedaż VeloBanku zostanie sfinalizowana do końca marca 2024 roku.

Aktywa VeloBanku i jego historia

Według stanu na marzec 2023 roku, VeloBank posiadał aktywa o wartości 42 miliardów złotych. Bank ten skupia się na różnych obszarach, takich jak ciepłownictwo, czyste technologie węglowe, energetyka atomowa, energetyka gazowa, inwestycje energetyczne, IT w energetyce, kogeneracja, odnawialne źródła energii, zielona firma i efektywność energetyczna.

Przeniesione do VeloBanku zostały m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty w złotówkach. Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych były wyłączone z przeniesienia co sprawia, że bank jest na polskim rynku bardzo łakomym kąskiem.

Wnioski

Przyszłość VeloBanku jest niepewna, ale zainteresowanie najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa, może wpłynąć na rozwój tej instytucji finansowej. Decyzja Sołowowa o ewentualnym przejęciu VeloBanku może przynieść nowe możliwości rozwoju dla tej instytucji oraz wzmocnić jej pozycję na rynku.

Kwestia nabycia VeloBanku przez Michała Sołowowa będzie śledzona przez wielu obserwatorów rynku finansowego w Polsce, a jej rezultat będzie miał wpływ na kształtowanie się przyszłości tego banku.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie