Home Wiadomości Czy Frankowicze Mogą Dostać Kredyt za Darmo? Dowiemy się Już Jutro

Czy Frankowicze Mogą Dostać Kredyt za Darmo? Dowiemy się Już Jutro

dodał Bankingo

To wydaje się prawie pewne: już jutro posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich, znani jako „frankowicze”, mogą usłyszeć korzystne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W przypadku pozytywnego dla nich wyroku, możliwe stanie się coś, co wydawało się niemożliwe – otrzymanie kredytu za darmo. Tym samym banki, które stosowały nieuczciwe postanowienia umowne, mogą stracić swoją ostatnią broń.

Niepewna Przyszłość Wynagrodzenia za Korzystanie z Kapitału

Chociaż odsetek wygranych spraw frankowiczów jest bardzo wysoki, dochodzi do nich niemało przeciwności. Banki nie pozostają bierne i często zaskakują swoich przeciwników, zwracając się do sądu z wnioskami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Na tle wszystkich niejasności i złożoności procesów sądowych z bankami, jedna sprawa jest niezwykle istotna – ta dotycząca wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Mimo, że banki często oczekują takiego wynagrodzenia, niektóre sądy orzekają, że taka konstrukcja nie jest obecna w polskim prawie cywilnym.

W tym kontekście, decyzja TSUE może wprowadzić wiele jasności. TSUE wyda swoje orzeczenie 15 czerwca o godzinie 9:30, rozstrzygając sprawę o sygnaturze C-520/21. Rzecznik Generalny TSUE zasugerował, że unijny trybunał powinien uznać, że konsument może żądać dodatkowych świadczeń, a bank nie może żądać żadnych dodatkowych świadczeń.

 Czy Frankowicze Staną na Bezwarunkowo Wygranej Pozycji?

Te narastające ograniczenia dla banków ze strony unijnego trybunału zwiększają ich skłonność do zawierania ugód. Niemniej jednak, frankowicze muszą pamiętać, że ugoda jest kompromisem, a banki są skłonne do nich nie z dobrej woli, ale aby zminimalizować potencjalne straty.

Nawet pomimo wydania korzystnego wyroku przez TSUE, decyzja o zawarciu ugody musi być dobrze przemyślana i skonsultowana z doświadczonym prawnikiem. Każda ugoda powinna być rozpatrywana w kontekście konkretnej sytuacji, a korzyści z natychmiastowego zakończenia sprawy powinny być dokładnie zważone wobec możliwych strat finansowych.

Pomimo wszystko, decyzja TSUE może być przełomowa, przynosząc frankowiczom nadzieję na sprawiedliwość i niesłychane korzyści finansowe.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie