Home Wiadomości Czerwiec 2023: Moment prawdy dla frankowiczów – kluczowe decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE na horyzoncie

Czerwiec 2023: Moment prawdy dla frankowiczów – kluczowe decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE na horyzoncie

dodał Bankingo

Czerwiec przynosi oczekiwane przez wiele lat momenty decyzyjne dla frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma do podjęcia kluczowe dla nich decyzje w trzech kontrowersyjnych kwestiach. Każda z nich może zaważyć na przyszłości tysięcy kredytobiorców.

Trzy kluczowe decyzje TSUE  w czerwcu 2023

 Kwestia statusu konsumenta

Najpierw, 8 czerwca, ma zostać rozstrzygnięta kwestia związana ze statusem frankowicza, który przeznaczył część kredytu na działalność gospodarczą. Czy w takiej sytuacji może on być nadal traktowany jako konsument? Ta decyzja będzie miała fundamentalne znaczenie dla wielu kredytobiorców frankowych, którzy wykorzystali swoje kredyty zarówno na potrzeby prywatne, jak i biznesowe.

Roszczenia za korzystanie z kapitału

15 czerwca Trybunał ma do rozstrzygnięcia sprawę roszczeń banków z tytułu tzw. korzystania z kapitału. Klienci, którzy wygrali sprawy o unieważnienie umów kredytowych, często spotykają się z pozwami od banków, które zarzucają im bezpłatne korzystanie z ich kapitału. Istotne jest, że pytania do TSUE dotyczą również roszczeń kredytobiorców. W niektórych przypadkach kredytobiorcy frankowi spłacili do momentu zakwestionowania umowy kwotę przewyższającą wypożyczony kapitał. W opinii z lutego br. rzecznik TSUE sugerował, że kredytobiorcy mogą wnioskować o zwrot, podczas gdy bankom takie prawo nie przysługuje.

Zawieszenie spłaty rat

Trzecia kontrowersyjna kwestia dotyczy możliwości zawieszenia spłaty rat przez kredytobiorców niezależnie od tego, czy suma już zapłacona przez konsumenta przewyższa wypożyczony kapitał. Do tej pory polskie orzecznictwo w tej kwestii nie było jednoznaczne.

Czekając na decyzje TUSE 

Wszyscy frankowicze, zarówno ci, którzy skierowali swoje sprawy do sądu, jak i ci, którzy jeszcze się wahają, z niecierpliwością czekają na te rozstrzygnięcia. Czerwiec ma szansę stać się przełomowym miesiącem dla wszystkich frankowiczów. Niewątpliwie decyzje TSUE mogą zaważyć na przyszłości kredytów frankowych. Teraz pozostaje nam czekać na 8 i 15 czerwca.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie