W dniu 15 czerwca 2023 r., Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma wydać dwa kluczowe wyroki, które mogą zaważyć na losach tysięcy kredytobiorców frankowych w Polsce. Pierwszy z nich dotyczy sprawy o sygnaturze C-520/21, w której TSUE najprawdopodobniej podzieli opinię Rzecznika Generalnego i zdecyduje o braku roszczeń banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału lub waloryzacji. Drugi dotyczy sprawy GETIN o zabezpieczenie roszczenia (sygn. C-287/22), który ma potwierdzić zgodność polskich przepisów z dyrektywą 93/13 EWG, która ma chronić konsumentów.
Spis treści:
Pierwszy wyrok i jego znaczenie dla wszystkich Frankowiczów
Sprawa C-520/21 jest kluczowa zarówno dla kredytobiorców, jak i dla banków. Wydany wyrok ustali sposób rozliczania stron po wyeliminowaniu umowy z obrotu prawnego na skutek zidentyfikowania w niej przez sąd klauzul niedozwolonych1. Prawnikom przyglądającym się sprawie nie ucieka fakt, że Rzecznik Generalny TSUE w swojej opinii z 16 lutego 2023 roku jasno wskazał, iż banki nie mają co liczyć na to, że zarobią cokolwiek na nieważnych umowach.
W praktyce, jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poprze stanowisko Rzecznika Generalnego TSUE, wydane 16 lutego 2023 roku, banki nie będą miały czego szukać w sądach: ich strategia zostanie storpedowana, a sankcja darmowego kredytu stanie się orzeczniczym standardem w sprawach o umowy frankowe.
Drugi wyrok i jego potencjalne skutki dla Frankowiczów Getin Bank
Drugi wyrok, który zostanie wydany, dotyczy sprawy GETIN o zabezpieczenie roszczenia (sygn. C-287/22). Sędzia Bednarczyk, który wysłał pytania prejudycjalne do TSUE w tej sprawie, jest zdania, że uwzględnianie przez sądy wniosków o zawieszenie płatności rat jest wręcz niezbędne do pozytywnej finalizacji sprawy na rzecz kredytobiorcy.
TSUE Rozstrzygnie kwestię, czy polskie przepisy, które uniemożliwiają ustanowienie zabezpieczenia, są sprzeczne z dyrektywą 93/13 EWG, która ma chronić konsumentów oraz dyrektywą wprowadzającą procedurę resolution, czyli przymusową restrukturyzację banków.
Potencjalne konsekwencje wyroków TSUE
Jeżeli wyroki TSUE będą prokonsumenckie, jak przewidują niektórzy eksperci, to prawdopodobieństwo zawarcia przez banki kolejnych porozumień z kredytobiorcami spadnie do minimum. Możemy również spodziewać się lawiny pozwów frankowych o nieznanej dotąd skali.
W przypadku wydania wyroku na korzyść kredytobiorców, banki mogą zrezygnować z kierowania roszczeń w stronę klientów, co prawdopodobnie wpłynie na ich wyniki finansowe.
Jedno jest pewne – wyroki TSUE z dnia 15 czerwca 2023 roku będą miały ogromny wpływ na polski rynek finansowy i losy tysięcy kredytobiorców. Co więcej, mogą one służyć jako precedens dla podobnych przypadków w przyszłości, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.