Home Wiadomości Co dalej z Wakacjami Kredytowymi: Decyzja Rządu po wyborach?

Co dalej z Wakacjami Kredytowymi: Decyzja Rządu po wyborach?

dodał Bankingo

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, niedawno poinformował, że kluczowa decyzja dotycząca możliwego przedłużenia wakacji kredytowych na rok 2024 zostanie podjęta i ogłoszona pod koniec tego roku, najprawdopodobniej w listopadzie lub grudniu. Zgodnie z jego słowami, kontynuacja wakacji kredytowych zależeć będzie od poziomu stóp procentowych, które są obecnie na wysokim poziomie, co jest zgodne z poprzednimi deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego.

Spóźniona Decyzja i Polityczne Implikacje

Wyjątkowe jest przesunięcie terminu decyzji na koniec roku, ponieważ do tej pory publicznie mówiono o podjęciu decyzji w połowie roku. Biorąc pod uwagę, że kluczowe wybory parlamentarne odbędą się w połowie października, wydaje się, że decyzja o przyszłości wakacji kredytowych zostanie podjęta po wyborach, co oznacza, że temat ten prawdopodobnie nie zostanie wykorzystany jako część kampanii wyborczej.

Niewykluczone jest, że rząd nie jest zdecydowany na przedłużenie wakacji kredytowych. Jeżeli by tak było, prawdopodobnie podjęliby decyzję na tyle wcześnie, aby mogli ją wykorzystać politycznie podczas kampanii.

Wiele wskazuje na to, że inflacja pod koniec roku powinna być niższa, niż jest teraz, a szanse na obniżkę stóp procentowych będą większe. Znając te prognozy, można przypuszczać, że pod koniec roku będzie łatwiej uzasadnić decyzję o zakończeniu wakacji kredytowych, szczególnie jeśli ta decyzja będzie zależeć od poziomu inflacji i stóp procentowych.

Konsekwencje dla Banków

Banki od dawna apelują o zakończenie wakacji kredytowych, które są dla nich kosztowne. Dodatkowe straty ponoszą z powodu sądowych porażek w sprawie kredytów frankowych. Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która ma zostać ogłoszona w czerwcu, dotyczy kwestii pozbawienia banków prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, co może przynieść bankom jeszcze większe straty.

W kontekście tych wydarzeń, możliwe jest, że rząd będzie mniej skłonny do przedłużania wakacji kredytowych, które narażałyby banki na jeszcze większe obciążenia. Aktualne sygnały wydają się sugerować, że rząd nie planuje przedłużać tego programu.

Decyzja o przyszłości wakacji kredytowych pozostaje jednak otwarta i będzie jednym z kluczowych zagadnień do rozwiązania przez rząd po wyborach parlamentarnych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie