Home Wiadomości Co dalej z kredytami we frankach?

Co dalej z kredytami we frankach?

dodał Anna Wrona

Procesy Frankowiczów z bankami od wielu lat stanowią jedno z głównych wyzwań polskiego wymiaru sprawiedliwości. Z każdym rokiem coraz więcej kredytobiorców, posiadających tzw. kredyty frankowe, decyduje się pozwać bank i poprzez uzyskanie wyroku sądu ustalającego nieważność umowy kredytu, definitywnie rozstać się z tym toksycznym produktem. Zdecydowanej większości to się aktualnie udaje.

Orzecznictwo sądowe na korzyść kredytobiorców

W ostatnich latach orzecznictwo sądowe, zarówno polskie, jak i europejskie, coraz częściej opowiada się za nieważnością umów kredytów frankowych. Obecnie ponad 90% spraw jest przez Frankowiczów wygrywanych, co potwierdza, że linia orzecznicza ukształtowała się właśnie w tym kierunku.

Ochrona konsumenta

Europejskie i polskie sądy wykluczają możliwość zastępowania czy zmieniania niedozwolonych klauzul umownych innymi postanowieniami, na korzyść kredytobiorców frankowych. W przypadku ustalenia nieważności umowy, kredytobiorca musi zwrócić jedynie tyle, ile pożyczył, co oznacza de facto darmowy kredyt.

Usprawnienie rozpoznawania spraw frankowych

W związku z długością procesów sądowych dotyczących kredytów frankowych, ustawodawca wprowadził nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Od 15 kwietnia 2023 roku, Frankowicze będą mogli pozywać banki wyłącznie w swoim miejscu zamieszkania. To rozwiązanie ma na celu usprawnienie rozpoznawania spraw frankowych i skrócenie czasu oczekiwania na prawomocny wyrok.

Podsumowanie

Sytuacja Frankowiczów wydaje się poprawiać dzięki korzystnym zmianom w orzecznictwie sądowym i ustawodawstwie. Warto jednak pamiętać, że procesy sądowe dotyczące kredytów frankowych wciąż mogą trwać kilka lat. Mimo to, perspektywy dla kredytobiorców są coraz bardziej pozytywne.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie