Home Wiadomości Bitwa w Sądach Trwa: Czy Banki Mają Asa w Rękawie Przeciwko Frankowiczom?

Bitwa w Sądach Trwa: Czy Banki Mają Asa w Rękawie Przeciwko Frankowiczom?

dodał Bankingo

W czerwcu tego roku, kredytobiorcy we frankach szwajcarskich (frankowicze) odnieśli decydujące zwycięstwo przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sąd uznał, że banki nie mają prawa do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Czy to jednak oznacza, że frankowicze mogą odetchnąć z ulgą? Banki zdecydowanie nie zamierzają poddawać się bez walki.

Nowa Broń Banków – Waloryzacja Kapitału

Mimo decyzji Trybunału, frankowicze muszą zachować czujność. Okazuje się, że banki szykują nową strategię prawną. Podczas konferencji ZBP, jedna z głównych postaci sektora bankowego wyraziła swoje stanowisko: waloryzacja kapitału to co innego niż rekompensata za korzystanie z nim. Chodzi o zmianę siły nabywczej pieniądza w czasie, co zdecydowanie wykracza poza zakres ostatniego wyroku TSUE.

W kontekście tej nowej strategii, banki argumentują, że wartość nieruchomości kupionej za pożyczone od banku pieniądze wzrosła, co stanowi podstawę do pozwu dotyczącego waloryzacji.

Ruchy Banków, Reakcje Frankowiczów i Perspektywy dla Przyszłości

Banki nadal namawiają do ugód. Tylko do końca marca, zawarto ponad 60 tysięcy takich porozumień, a kolejne dziesiątki tysięcy są w toku. W tym kontekście, kancelarie reprezentujące frankowiczów, zwane „kancelariami frankowymi”, zdecydowanie sprzeciwiają się ugodom, co przyczynia się do dalszego napięcia na rynku.

Odpowiedzi na te ruchy banków ze strony prawników reprezentujących frankowiczów nie są jednoznaczne. Niektórzy uważają, że sprawy dotyczące kredytów frankowych będą się ciągnęły, dopóki banki nie wyczerpią swoich argumentów. Inni twierdzą, że ugody zwykle kończą się mniej korzystnie dla kredytobiorców, niż w przypadku pozwu sądowego.

Mimo to, kredytobiorcy nie powinni tracić nadziei. Zdecydowanie przemawiają za nimi statystyki – szanse na wygraną są wyższe niż 90%.

Kluczowe Zasady w Starciu z Bankami

Kluczową radą dla kredytobiorców jest konieczność skonsultowania swojego stanowiska z prawnikiem przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Większość kancelarii prawnych oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej na początku, co stanowi nieocenioną pomoc. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na doświadczenie kancelarii oraz porównać oferty różnych firm prawnych, aby znaleźć najbardziej korzystną.

Podsumowując, mimo ostatniego zwycięstwa frankowiczów, bitwa w sądach z bankami jest daleka od zakończenia. Nowa strategia banków związana z waloryzacją kapitału może stworzyć kolejne wyzwania dla kredytobiorców. Jednakże, z odpowiednią strategią i profesjonalnym wsparciem prawnym, kredytobiorcy mają solidne szanse na wygranie tej bitwy.

Frankowicze muszą pamiętać, że proces sądowy to nie jest łatwe rozwiązanie, a walka może być długotrwała i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ale z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem, bitwa ta może skończyć się sukcesem dla kredytobiorców.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie