Home Wiadomości Bezpieczny kredyt 2 proc. – Banki mogą kontrolować mieszkania?

Bezpieczny kredyt 2 proc. – Banki mogą kontrolować mieszkania?

dodał Bankingo

W lipcu większość banków w Polsce wprowadziła program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który ma na celu wspomaganie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania. Program ten jest częścią rządowego programu „Pierwsze mieszkanie” i oferuje preferencyjny kredyt mieszkaniowy. Celem tego artykułu jest omówienie zasad programu oraz odpowiedź na pytanie, czy banki będą przeprowadzać kontrole nieruchomości kupionych za „BK2”.

 

Zasady programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” skierowany jest do osób do 45. roku życia. Istnieją również limity kwotowe, które określają maksymalną kwotę kredytowania oraz wkład własny. Dla singla maksymalna kwota kredytowania wynosi 500 tys. zł, natomiast dla par – 600 tys. zł. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. To pozwala na zakup mieszkania o wartości od 700 do 800 tys. zł.

W ramach programu, przez pierwsze 10 lat kredytobiorcy mogą liczyć na dopłaty do rat ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowi różnicę między stałą stopą oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu na poziomie 2 proc.

Czy banki będą kontrolować nieruchomości kupione za „BK2”?

Wielu czytelników pyta, czy po przyznaniu „Bezpiecznego kredytu” będą przeprowadzane kontrole nieruchomości, np. w celu sprawdzenia, czy mieszkanie nie jest wynajmowane.

Według ekspertów, banki mają prawo przeprowadzać takie kontrole zgodnie z umowami kredytowymi.Jednakże, obecnie banki nie mają dostatecznych narzędzi, aby dokładnie przeprowadzać takie kontrole.

Eksperci sugerują, że w przyszłości możliwe jest wykorzystanie narzędzi informatycznych, takich jak sztuczna inteligencja, we współpracy z instytucjami administracji państwowej, aby zidentyfikować potencjalnych oszustów.Jednak na obecnym etapie realizacji programu, banki ograniczą się raczej do pobrania pisemnego oświadczenia od kredytobiorcy.

Banki oferujące „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest dostępny w wybranych bankach. Obecnie, z oferty można skorzystać w następujących instytucjach:

  • Alior Bank
  • Bank BPS i banki spółdzielcze Zrzeszenia BPS
  • Bank Pekao
  • Bank Społdzielczy Rzemiosła w Krakowie
  • Bank Społdzielczy w Brodnicy
  • Krakowski Bank Społdzielczy w Krakowie
  • PKO Bank Polski
  • SGB-Bank
  • VeloBank

W celu skorzystania z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” należy skontaktować się z wybranym bankiem i złożyć wniosek o kredyt hipoteczny.

Podsumowanie

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” stanowi wsparcie dla młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania. Oferuje on preferencyjny kredyt mieszkaniowy z dopłatami do rat przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu. Banki mają prawo przeprowadzać kontrole nieruchomości kupionych za „BK2”, jednak obecnie nie mają wystarczających narzędzi do dokładnego monitorowania takich nieruchomości. Program jest dostępny w wybranych bankach, które należy skontaktować się w celu uzyskania szczegółowych informacji i złożenia wniosku o kredyt hipoteczny.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie