Home Banki Banki spółdzielcze – kluczowe filary lokalnej bankowości w Polsce

Banki spółdzielcze – kluczowe filary lokalnej bankowości w Polsce

dodał Bankingo

Banki spółdzielcze stanowią 90% instytucji bankowych działających w Polsce, odgrywając istotną rolę w krajobrazie finansowym. Co je wyróżnia od banków komercyjnych? Przede wszystkim, ich właścicielami są lokalni spółdzielcy – ludzie z sąsiedztwa, zamiast korporacyjnych central.

Spółdzielcy to osoby, które zdecydowały się wspólnie działać w celu osiągnięcia wyznaczonych celów, przede wszystkim, finansowego wspierania okolicznej społeczności. Banki spółdzielcze odgrywają kluczową rolę w finansowaniu przedsięwzięć realizowanych na terenie mniejszych miejscowości i wsi, przyczyniając się do rozwoju regionów, w których działają. Rezultatem ich pracy jest reinwestowanie zysków w obszarach, w których zostały wypracowane.

Banki spółdzielcze mają ponad 150-letnią historię działania w Polsce, opierając się wyłącznie na polskim kapitale. To one mogą pochwalić się najdłuższą tradycją w polskiej bankowości. Obecnie, ich zasięg obejmuje teren całych powiatów, a nawet województw, z placówkami zarówno w małych miejscowościach, miasteczkach, jak i większych miastach.

Ciekawym faktem jest, że ponad 64% banków spółdzielczych działających w Polsce jest zrzeszonych w Grupie BPS. Działalność tych instytucji opiera się na przepisach Ustawy Prawo bankowe, Ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, oraz Ustawy Prawo spółdzielcze.

Banki spółdzielcze są nie tylko filarami lokalnej bankowości, ale również ważnym elementem wspierającym rozwój regionalny oraz budującym trwałe więzi społeczne na terenie Polski.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie