Home Wiadomości Banki poddają się w sądach w starciach z Frankowiczami

Banki poddają się w sądach w starciach z Frankowiczami

dodał Bankingo

Banki w Polsce rozpoczęły akcję wycofywania pozew przeciwko frankowiczom, co zaskoczyło wiele osób. Decyzja ta wynika z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), które stwierdziły, że banki nie mają prawa do żądania dodatkowych opłat od konsumentów korzystających z kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Sektor bankowy twierdzi, że to nie jest jeszcze masowa akcja i że są to pojedyncze decyzje pełnomocników.

Decyzje sądowe na korzyść frankowiczów

W grudniu 2023 roku TSUE wydał wyrok w sprawie Arkadiusza Szcześniaka, który pozwał bank o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Trybunał uznał, że banki nie mają prawa żądać od konsumentów dodatkowych opłat, poza zwrotem kapitału kredytu. Wyrok ten został jednak zlekceważony przez sektor bankowy, który kontynuował masowe pozywanie konsumentów w Polsce. Dopiero postanowienie TSUE z 12 stycznia 2024 roku ostatecznie rozstrzygnęło spór na niekorzyść banków.

Akcja wycofywania pozwów przez banki

W ostatnich tygodniach wiele banków zaczęło wycofywać pozwu przeciwko frankowiczom. Arkadiusz Szcześniak, który otrzymał pismo informujące o wycofaniu pozwu przez bank, nie jest jedynym frankowiczem, który skorzystał z tej decyzji. Wielu innych frankowiczów i ich prawników także otrzymało podobne pisma. Decyzja banków wynika z obaw przed kosztami przegranej oraz orzeczeniami TSUE, które jasno stwierdziły, że banki nie mają prawa do żądania dodatkowych opłat od konsumentów.

Koszty dla banków

Banki obawiają się kosztów związanych z procesami sądowymi, które wynikają z pozwów przeciwko frankowiczom. Każdy przegrany proces o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału lub waloryzację świadczeń może kosztować banki nawet 30 tysięcy złotych. Składa się na to opłata sądowa, wynagrodzenie pełnomocników oraz ewentualne zwroty kosztów dla przegranych banków. Banki postanowiły zatem wycofywać lub zmieniać pozwów, aby zaoszczędzić na kosztach sądowych.

Reakcja sektora bankowego

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podkreśla, że akcja wycofywania pozew przeciwko frankowiczom nie ma charakteru masowego. Sektor bankowy jest obecnie w trakcie dyskusji na temat orzeczeń TSUE i nie ma jeszcze wspólnego stanowiska w tej sprawie. Nie można jednak wykluczyć, że banki zaczną masowo wycofywać lub modyfikować pozwy w przyszłości.

Zakończenie sporu

Decyzja banków o wycofywaniu pozew przeciwko frankowiczom jest konsekwencją orzeczeń TSUE, które jednoznacznie stwierdziły, że banki nie mają prawa żądać dodatkowych opłat od konsumentów. Frankowicze, którzy zostali pozwani przez banki o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału lub waloryzację świadczeń, mogą odczuć ulgę. Jednakże, sektor bankowy nadal analizuje orzeczenia TSUE i może podjąć dalsze działania w tej sprawie.

Podsumowanie

Banki w Polsce rozpoczęły akcję wycofywania pozew przeciwko frankowiczom po orzeczeniach TSUE. Decyzja ta wynika z faktu, że banki nie mają prawa żądać dodatkowych opłat od konsumentów korzystających z kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Sektor bankowy obawia się kosztów związanych z procesami sądowymi i postanowił wycofywać lub zmieniać pozwów, aby zaoszczędzić na kosztach sądowych. Obecnie sektor bankowy analizuje orzeczenia TSUE i może podjąć dalsze działania w tej sprawie. Frankowicze, którzy zostali pozwani przez banki, mogą odczuć ulgę w związku z akcją wycofywania pozew.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie