Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Banki i giełda reagują na werdykt TSUE: Spadek cen akcji na GPW

Banki i giełda reagują na werdykt TSUE: Spadek cen akcji na GPW

dodał Bankingo

Banki reagują na świeżo ogłoszony werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Sprawa dotyczyła możliwości domagania się dodatkowej rekompensaty przez konsumentów od banków, co Trybunał uznał za zgodne z przepisami unijnymi. Reakcja sektora bankowego na ten werdykt widoczna jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), gdzie obserwujemy pogłębiający się spadek cen akcji banków. Sytuację komplikuje również perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA, o której mówiło amerykańskie Federalne Rezerwy (Fed).

Reakcja inwestorów na orzeczenie TSUE i sytuacja na GPW

Choć inwestorzy zdawali sobie sprawę z możliwości niekorzystnego dla banków orzeczenia TSUE, ogłoszone 15 czerwca wywołało duże emocje. To, co nazywane jest „frankową bombą”, wydawało się rozbrojone, ale reakcja rynku wskazuje na to, że skutki tego wyroku są odczuwalne. Ceny akcji banków zaczęły spadać od początku sesji giełdowej, mimo silnego wzrostu na dzień poprzedni.

Największe spadki notowań obserwujemy u mBanku (-3,9 proc.), PKO BP (-3,6 proc.) i Banku Ochrony Środowiska (-2,1 proc.). Akcje Banku Santander i Alior Banku traciły odpowiednio 2,7 proc. Co ciekawe, bank Millennium, najbardziej obciążony sprawą frankową, notował wzrosty.

Oczekiwania inwestorów skupiają się również na możliwości wypłaty dywidend przez banki, które mogą być uzależnione od wyroku TSUE. Koszty wynikające z werdyktu Trybunału są szacowane na 70 mld zł, z czego 42,5 mld zł już zostało poniesione.

Erozja kapitałów banków i perspektywy dla gospodarki

Według Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), polski sektor bankowy jest obecnie dobrze skapitalizowany i płynny, co przekłada się na jego bezpieczeństwo i stabilność. Niemniej jednak, wyrok TSUE C-520/21 będzie miał negatywny wpływ na zdolność banków do finansowania gospodarki.

Banki i kredytobiorcy są zachęcani do kontynuowania procesu zawierania ugód w sprawach dotyczących kredytów mieszkaniowych w walutach obcych, bez względu na rozstrzygnięcia TSUE – zaleca Narodowy Bank Polski (NBP).

Reakcja rynku na wyrok TSUE jest zgodna z trendem obserwowanym na innych rynkach europejskich, gdzie główne indeksy również zanotowały spadek. Wszystko to pokazuje, jak wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych wpływa na kształtowanie się sytuacji na GPW i w całym sektorze bankowym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie