Home Wiadomości Banki a oferta ugodowa dla Frankowiczów

Banki a oferta ugodowa dla Frankowiczów

dodał Bankingo

Frankowicze – kredytobiorcy spłacający zobowiązania w CHF – są coraz częściej zapraszani do negocjacji przez banki. Wśród tych, które proaktywnie podejmują próby ugody, wyróżnić można PKO BP S.A., mBank S.A., oraz Bank Millennium S.A. Są to instytucje, które proponują możliwość przewalutowania oparte o formułę Komisji Nadzoru Finansowego. Pomimo iż propozycje te wydają się atrakcyjne na pierwszy rzut oka, warto dokładnie zrozumieć warunki, na których opierają się te ugody.

PKO BP S.A. – Pomoc, czy pułapka?

PKO BP S.A. dynamicznie przedstawia frankowiczom propozycje ugodowe, polegające na przewalutowaniu zobowiązań i zmianie wskaźnika oprocentowania z LIBOR na WIBOR. Jednak historia pokazuje, że WIBOR jest zmienny i niegdyś wynoszący 0,2%, obecnie wynosi ok. 7%. Ta zmienność może skutkować znacznym wzrostem rat kredytowych, a frankowicz powinien przewidzieć, czy stać go na takie zwiększenie. Ważne jest również zrozumienie marży stosowanej przez PKO BP S.A., gdyż może okazać się ona wyższa, niż umownie ustalona. Nasza analiza pokazuje, że propozycje ugodowe tego banku często oznaczają rezygnację frankowicza z przeważającej części swoich roszczeń.

mBank S.A. – Ugoda w pół drogi

mBank S.A. prezentuje swoją ofertę ugodową pod hasłem „spotkajmy się w połowie drogi”, proponując rozliczanie nadpłat i niedopłat wraz z kolejnymi ratami. W praktyce, oznacza to, że saldo kredytu zacznie maleć dopiero po kilku latach, wcześniej zwiększając się przez rozliczanie niedopłat. Często proponowane porozumienia sprowadzają się do umorzenia jedynie połowy różnicy pomiędzy aktualnym saldem a saldem wynikającym z przeliczenia kredytu na złotówki, bez dodatkowego zwrotu nadpłat.

Bank Millennium S.A. – Zaakceptuj WIBOR

Podobnie jak pozostałe banki, Bank Millennium S.A. składa coraz więcej propozycji ugodowych, zakładających przejście na oprocentowanie oparte na formule WIBOR + marża. Należy jednak pamiętać, że taka zmiana wiąże się ze sporym ryzykiem, gdyż bank nie proponuje przejścia na stałe oprocentowanie, co zastępuje ryzyko zmienności kursu waluty ryzykiem zmiennej stopy procentowej.

Banki kontra Frankowicze – dlaczego warto przemyśleć ugodę

Banki zaczynają zauważać korzyści płynące z zawierania ugod z frankowiczami, w dużej mierze ze względu na coraz częstsze wygrane spraw kredytobiorców w sądach. Jednak z drugiej strony, kredytobiorcy muszą dokładnie zrozumieć konsekwencje ugód z bankami, które mogą być dla nich i przeważnie są niekorzystne.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie