Home Wiadomości Alarm dla Frankowiczów: Banki Przygotowują Kontratak Po Wyroku TSUE

Alarm dla Frankowiczów: Banki Przygotowują Kontratak Po Wyroku TSUE

dodał Bankingo

Choć frankowicze poczuli ulgę po korzystnym dla nich wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), ich sen może być nadal niespokojny. Banki, zaniepokojone możliwością przedawnienia roszczeń, szykują kontrpozwy. Wśród ich elementów, zdaniem prezesa Związku Banków Polskich, Tadeusza Białka, nie znajdzie się już roszczenie o zapłatę za kapitał, ale możliwe żądania waloryzacji środków.

Banki Przygotowują Kontratak

„Kontrpozwy nie są wynikiem spontanicznej reakcji banków na pozwów składane przez kredytobiorców. Są one raczej konsekwencją uchwały Sądu Najwyższego z 2021 roku, która określa okres przedawnienia jako 3 lata od momentu zakwestionowania kredytu” – powiedział Białek podczas konferencji BankTech 2023.

Przy czym, do składu kontrpozwów, zamiast dotychczasowych roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, z dużym prawdopodobieństwem wejdą żądania waloryzacji środków. To oznacza, że banki mogą domagać się uwzględnienia kosztu pieniądza w czasie.

Konsekwencje Wyroku TSUE

W ostatni czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący kwestii rekompensaty dla banków za kapitał udostępniony klientom w ramach umowy kredytu mieszkaniowego, która została unieważniona. TSUE stwierdził, że banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia za kapitał, ale to prawo przysługuje klientom.

To zaskakujące zwrotne akcje, które obserwujemy po wyroku TSUE, wskazują, że walka frankowiczów o sprawiedliwość finansową jest jeszcze daleka od końca. Czy kredytobiorcy w walucie CHF będą w stanie odetchnąć z ulgą? Tego dowiemy się w kolejnych rozdziałach tej złożonej sagi prawnej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie