W przypadku śmierci ubezpieczonego, zgromadzone pieniądze na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie przepadają. Mogą zostać wypłacone osobie upoważnionej, jednak wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku. ZUS informuje regularnie o dostępnych środkach, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwości otrzymania tych pieniędzy. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące wypłat z subkonta ZUS po śmierci ubezpieczonego.
Spis treści:
Czym jest subkonto ZUS?
Subkonto ZUS to część indywidualnego konta ubezpieczonego w ZUS. Powstało ono w wyniku zmian wprowadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). ZUS prowadzi subkonta dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. oraz dla tych, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 r., niezależnie od tego, czy są członkami OFE czy nie.
Jakie kwoty zgromadzają się na subkoncie ZUS?
Ilość pieniędzy zgromadzonych na subkoncie ZUS zależy od wysokości składek ubezpieczeniowych. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na subkonto ZUS trafia 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne dla ubezpieczonych, którzy nie przystąpili do OFE. W przypadku członków OFE, 4,38 proc. podstawy wymiaru składki trafia na subkonto, a 2,92 proc. na konto otwartego funduszu emerytalnego. Średnio, Polacy zgromadzili na subkontach około 29 tys. złotych.
Czy pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS są dziedziczone?
Tak, pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu. W przypadku śmierci osoby posiadającej subkonto, pieniądze te mogą być przekazane osobom wskazanym przez zmarłego. W przypadku małżeństwa, małżonek otrzymuje połowę środków zgromadzonych na subkoncie, a pozostała część jest dziedziczona przez osoby wskazane przez zmarłego. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia, środki wchodzą w skład spadku.
Jak otrzymać pieniądze z subkonta ZUS po śmierci ubezpieczonego?
Aby otrzymać pieniądze z subkonta ZUS po śmierci ubezpieczonego, należy złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek może złożyć osoba uprawniona do wypłaty pieniędzy, spadkobierca lub osoba małoletnia, która nie ukończyła 18. roku życia. Wnioskujący musi podać swoje dane, dane osoby ubezpieczonej, z subkonta której nastąpi wypłata oraz dane przedstawiciela osoby małoletniej, jeśli to ona składa wniosek. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS, przesłać pocztą lub przesłać wersję elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Jak wypłacić pieniądze z subkonta ZUS zmarłego, który należał do OFE?
W przypadku wypłaty środków zgromadzonych na subkoncie osób, które były członkami OFE, wniosek o wypłatę należy złożyć nie w ZUS, ale w otwartym funduszu emerytalnym, którego zmarły był członkiem. OFE ma obowiązek dokonać podziału i wypłaty tych środków. Następnie, OFE przesyła informację do ZUS, w której informuje o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków. ZUS ma trzy miesiące na podzielenie i wypłatę pieniędzy z subkonta zmarłego osobom upoważnionym.
Gdzie sprawdzić informacje o zgromadzonych środkach na subkoncie ZUS?
Aby sprawdzić kwotę zgromadzoną na subkoncie ZUS, można skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu do serwisu, wystarczy wejść w zakładkę „Panel ubezpieczonego” i wybrać „Informacje o stanie konta”. Tam można znaleźć dokładne informacje o zgromadzonych środkach.
Podsumowanie
Zgromadzone na subkoncie w ZUS pieniądze po śmierci ubezpieczonego nie przepadają. Mogą być wypłacone osobie uprawnionej, spadkobiercom lub osobom wskazanym przez zmarłego. Aby otrzymać wypłatę, należy złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku osób, które były członkami OFE, wniosek o wypłatę środków należy złożyć w otwartym funduszu emerytalnym, który zmarły był członkiem. Warto regularnie sprawdzać stan konta na subkoncie ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, aby być na bieżąco z zgromadzonymi środkami.