Wszystko wskazuje na to, że decyzja dotycząca przedłużenia okresu „wakacji kredytowych” zostanie podjęta pod koniec 2023 roku. Program ten ma na celu ułatwienie kredytobiorcom radzenia sobie z konsekwencjami podwyżki stóp procentowych, które skutkują wyższymi ratami kredytów. Jak na razie, z mechanizmu wakacji kredytowych skorzystało prawie milion osób, co przekłada się na znaczące zobowiązania dla sektora bankowego.
Spis treści:
Decyzja W Sprawie Wakacji Kredytowych Jeszcze w Tym Roku
Wakacje kredytowe są skomplikowanym procesem, który wiąże się z wprowadzeniem na czas pewnej ulgi dla kredytobiorców. Jak podkreślił rzecznik rządu, Piotr Müller, decyzja dotycząca ewentualnego przedłużenia tego programu nie została jeszcze podjęta. Na pytanie, kiedy możemy spodziewać się decyzji, wskazał czwarty kwartał tego roku. „Musimy widzieć, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o stopy procentowe, sytuacja na rynku kredytowym”, powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki również wskazał, że ewentualne przedłużenie programu może być uzależnione od kryterium dochodowego. Zasugerował, że rząd rozważa przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok, ale jedynie dla osób spełniających określone kryteria dochodowe.
Wakacje Kredytowe: Co to Jest?
Mechanizm „wakacji kredytowych” pozwala na tymczasowe zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego – maksymalnie do ośmiu miesięcy w latach 2022 i 2023. Można to zrobić osobiste, przez internet lub pocztą. W 2023 r., program wakacji kredytowych jest dostępny przez jeden miesiąc w każdym kwartale, pod warunkiem, że kredyt w złotych został zaciągnięty na cel mieszkaniowy.
Reakcja Banków Na Wakacje Kredytowe
Chociaż program wakacji kredytowych miał na celu ulżenie kredytobiorcom, nie jest on mile widziany przez banki. W ocenie sektora bankowego, program ten mógł kosztować banki od 15 do 20 miliardów złotych. Jak podkreślił prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki mogła zostać ograniczona o ponad 300 miliardów złotych. Jakie będą konsekwencje przedłużenia wakacji kredytowych? Dowiemy się pod koniec tego roku.