Obserwatorzy rynku są zgodni: raty kredytów w CHF mogą osiągnąć poziomy rekordowo wysokie. Jest to kolejny aspekt, który po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), może przyspieszyć lawinę pozwów sądowych przeciwko bankom od kredytobiorców frankowych. Możliwe też, że zwiększy się liczba osób pragnących dojść do ugody.
Spis treści:
Zmienne Warunki Gospodarcze i Wzrost Rat Kredytu
Zgodnie z oczekiwaniami, Szwajcarski Bank Narodowy podniósł główną stopę procentową od 0,25 punktu procentowego do 1,75 procent. To spowoduje wzrost oprocentowania tzw. kredytów frankowych w Polsce. „Rata takiego kredytu może wzrosnąć do rekordowo wysokiego poziomu” – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Wzrost ten zobaczymy z pewnym opóźnieniem, ale już widać, że od początku cyklu zacieśniania polityki przez SBN, obciążenia frankowiczów wzrosły znacząco.
Ewolucja Polityki Stóp Procentowych i Reakcja Frankowiczów
Co więcej, SBN prawdopodobnie jeszcze nie zakończył cyklu podwyżek stóp, co może przekładać się na jeszcze większą skłonność tzw. frankowiczów do wydostania się z pułapki kredytów CHF. Wzrost raty, czy to na skutek materializacji ryzyka kursowego czy też materializacji ryzyka stóp procentowych, zawsze powoduje wprost proporcjonalną reakcję posiadaczy kredytów w CHF.
Czy Wzrost Rat Będzie Katalizatorem Sądowych Rozstrzygnięć?
Patrząc na to z perspektywy frankowicza, pozew wydaje się najbardziej atrakcyjną finansowo opcją. Dla kredytodawców, którzy wolą szybkie rozwiązanie problemu kredytu w CHF, interesującym rozwiązaniem jest też ugoda. Tymczasem, kursy walut wpływają również na wysokość rat kredytów walutowych. Przy takich perspektywach, a zwłaszcza w kontekście werdyktu TSUE, możliwe jest, że więcej frankowiczów zdecyduje się na sądowe czy też polubowne rozstrzygnięcie sprawy.
Podsumowując, pomimo niepewnej sytuacji, pewne jest jedno: Frankowicze muszą dokładnie analizować rynek i działać z rozwagą, aby zminimalizować ryzyko finansowe związane z ich kredytami.