W kontekście globalnych zawirowań na rynkach finansowych, spowodowanych między innymi upadkiem Silicon Valley Bank oraz przejęciem Credit Suisse przez UBS, polski sektor bankowy wydaje się być stabilny. Jakkolwiek polskie banki nie odczuły bezpośredniego wpływu tych wydarzeń, muszą zmierzyć się z własnymi problemami na krajowym podwórku.
Jednym z wyzwań jest rosnąca inflacja, która wpływa na rzeczywiste dochody konsumentów oraz skłania firmy do ostrożniejszych inwestycji. Wysokie stopy procentowe również zniechęcają do zaciągania pożyczek. Dodatkowym zagrożeniem są kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, które mogą generować koszty dla banków z powodu toczących się sporów sądowych. Eksperci twierdza jednak, że koszty związane z kredytami we frankach będą rozłożone w czasie i w związku z tym polski sektor bankowy poradzi sobie z tym problemem.
Mimo to, polski sektor bankowy zachowuje stabilność dzięki swoim solidnym fundamentom. Banki są stosunkowo skoncentrowane, a kapitał zagraniczny stanowi ponad połowę bogactwa sektora. Polska może jednak wyciągnąć wnioski z globalnych kryzysów, podkreślając wagę skutecznego nadzoru i unikania nierównowag.
Trwająca wojna na Ukrainie wpływa również na gospodarkę całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Niemniej jednak, polski sektor bankowy wydaje się być wystarczająco stabilny, by poradzić sobie z tymi niepewnościami.