Home Wiadomości Rekordowy poziom kredytów bankowych w USA przy spadku depozytów – analiza danych Fed

Rekordowy poziom kredytów bankowych w USA przy spadku depozytów – analiza danych Fed

dodał Bankingo

W końcówce kwietnia depozyty w amerykańskich bankach komercyjnych spadły do najniższego poziomu od prawie dwóch lat, jak wynika z danych opublikowanych w piątek przez Rezerwę Federalną. Tymczasem ogólny kredyt udzielany przez banki wzrósł, prowadzony przez rekordowy poziom niespłaconych pożyczek i leasingów.

Depozyty w ujęciu niesezonowanym spadły w tygodniu zakończonym 26 kwietnia do około 17,1 biliona dolarów, co oznacza spadek o około 120 miliardów dolarów w porównaniu z tygodniem wcześniejszym. Był to najniższy poziom od czerwca 2021 roku, a depozyty spadły o ponad 500 miliardów dolarów od tygodnia przed upadkiem Silicon Valley Bank w marcu.

Po rekordowym odpływie depozytów zaraz po upadku SVB i mniejszego Signature Bank w ciągu kilku dni od siebie, depozyty ustabilizowały się na początku kwietnia. Zaczęły one ponownie rosnąć w drugiej połowie kwietnia, okresie, który zwykle obfituje w duże wypływy z kont, gdy zbliża się sezon składania rocznych zeznań podatkowych.

W ujęciu sezonowanym, uwzględniającym ten wzorzec, depozyty nie zmieniły się znacząco od końca marca.

Depozyty w dużych bankach amerykańskich spadły do 10,54 biliona dolarów z 10,61 biliona dolarów tydzień wcześniej, w ujęciu niesezonowanym. Depozyty w małych bankach wyniosły 5,32 biliona dolarów w porównaniu z 5,34 biliona dolarów.

Tymczasem całkowity kredyt systemu bankowego nie wykazuje jeszcze spodziewanego skurczenia, którego wiele osób oczekuje po ostatnich problemach w systemie bankowym i agresywnych podwyżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w ciągu ostatniego roku. Regulatorzy przejęli trzeci bank – First Republic – w tym tygodniu, a JPMorgan Chase & Co, największy bank w USA, przejął go.

Całkowity kredyt systemu bankowego wzrósł po raz drugi do 17,37 biliona dolarów, dzięki wzrostowi pożyczek i leasingów do rekordowego poziomu 12,11 biliona dolarów w ujęciu niesezonowanym, z 12,07 biliona dolarów w poprzednim tygodniu.

Niemniej jednak, wzrost kredytów wyhamował w ostatnich miesiącach: roczne tempo wzrostu spadło z dwucyfrowego poziomu pod koniec ubiegłego roku do około 9% pod koniec kwietnia, co sugeruje, że zaostrzenie warunków zaczyna wpływać na ograniczenie kredytów bankowych.

Eksperci uważają, że obserwowane zjawiska są wynikiem połączenia kilku czynników, takich jak niepewność gospodarcza, reakcja na politykę monetarną Rezerwy Federalnej oraz zmiany w zachowaniach konsumentów i przedsiębiorstw. W związku z tym, banki zaczynają być bardziej ostrożne w udzielaniu kredytów, jednocześnie starając się zachować odpowiedni poziom płynności.

W kontekście przyszłości rynku kredytowego w USA, analitycy są podzieleni co do prognoz. Niektórzy twierdzą, że obecne zaostrzenie warunków kredytowych jest tylko chwilowe i ostatecznie wrócą one do trendu wzrostowego. Inni natomiast uważają, że ryzyko dalszego spowolnienia gospodarczego oraz możliwość kolejnych perturbacji na rynku finansowym może skłonić banki do jeszcze większej ostrożności, co w rezultacie doprowadzi do długotrwałego spowolnienia na rynku kredytowym.

Nie można jednak zapominać, że decyzje banków dotyczące udzielania kredytów są ściśle powiązane z sytuacją makroekonomiczną, a także z polityką monetarną prowadzoną przez Rezerwę Federalną. Dlatego ważne jest, aby śledzić zmiany w tych obszarach, które mogą wpłynąć na przyszłe kierunki rynku kredytowego w USA. Jedno jest pewne – sytuacja na rynku kredytowym w najbliższych miesiącach będzie zależeć od wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a ich skutki będą miały wpływ na całą amerykańską gospodarkę.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie