Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Felietony Jak sprawdzić czy kancelaria od kredytów we frankach jest dobra?

Jak sprawdzić czy kancelaria od kredytów we frankach jest dobra?

dodał Andrzej Kozlowski

Pomoc Frankowiczom oferuje dziś bardzo wiele podmiotów – różnych spółek, firm, czy kancelarii prawniczych. Tylko nieliczne z nich w pełni zasługują na określenie kancelarii frankowej. Na rynku pojawił się swoisty trend: podmioty o bardzo różnych specjalizacjach (np. zajmujące się głównie windykacją, odszkodowaniami czy nawet sprawami rozwodowymi) zaczęły zajmować się unieważnianiem kredytów w CHF. Wiele spośród nich deklaruje nawet staż i doświadczenie, jednak nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością – często okazuje się że zaczynały dopiero po kluczowym wyroku TSUE z października 2019 roku (sprawa państwa Dziubak C260/18). Zaufanie takiemu podmiotowi i powierzenie mu sprawy wiąże się z bardzo dużym ryzykiem przegrania w sądzie.

W niniejszym artykule postanowiliśmy zawrzeć fundamentalne wskazówki jak rozpoznać dobrą Kancelarię Frankową. Przedstawimy ryzyka i zagrożenia związane z decyzją o wyborze kancelarii, firmy czy spółki z o.o., która nie posiada doświadczenia w tej dziedzinie i jest nastawiona wyłącznie na zysk. Zaprezentujemy i wyjaśnimy również mechanizmy działania porównywarek kancelarii frankowych oraz powody, dla których pełne zaufanie do prezentowanych przez nie danych jest błędem.

  1. Jak rozpoznać dobrą kancelarię frankową?

  • Dobra kancelaria frankowa ma sukcesy i dzieli się nimi, dlatego jest transparentna w kwestii informowania o wynikach prowadzonych przez siebie spraw. Strona internetowa, dowolna platforma społecznościowa, autorski blog czy nawet kanał YouTube – forma informowania może być dowolna, ważna jest publikacja wyroków i szczegółowe omówienie postępowań, włączając w to sygnatury spraw i jak doszło do wygranej z bankiem. Istotne jest również to, aby kancelaria miała na swoim koncie szereg korzystnych dla swoich klientów (kredytobiorców) zarówno prawomocnych, jak i nieprawomocnych wyroków w sprawach dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych różnych banków, w tym tych, których umowy są znacznie trudniejsze do podważenia w sądzie (np. Deutsche Bank, Fortis Bank, BPH GE Money). Pozytywne wyroki uzyskane przeciwko 1 czy 2 bankom to sygnał niewielkiego doświadczenia i potencjalnych problemów w sądzie przy bardziej problematycznych sprawach. Nie ma banku, którego dobra kancelaria frankowa nie byłaby w stanie pokonać.
  • Dobra kancelaria potrafi uzyskać wyrok maksymalnie szybko i posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do przeciwdziałania często wybieranej przez banki strategii maksymalnego przedłużania postępowań. Bankom zależy na tym, aby jak najbardziej odwlec w czasie wydanie wyroku i stosują one różne sztuczki pozwalające na wydłużanie spraw. Należą do nich: powoływanie wielu świadków (często są to pracownicy banku, którzy nie byli nawet zaangażowani w proces zawierania umowy), wnioskowanie o przeprowadzenie dowodów z opinii biegłych czy kierowanie do sądu wniosku o zawieszenie postępowania (jako pretekst: oczekiwanie na uchwałę SN/wyrok TSUE). Doświadczona kancelaria potrafi te sztuczki zablokować – przekonać sędziów do oddalenia nieistotnych dowodów czy zbędnych wniosków. Ważna jest też konstrukcja pozwu i argumentacja. Dzięki nim dobre kancelarie uzyskują wyroki unieważniające umowy w 4-6 miesięcy od wniesienia pozwu, a prawomocne po 1-1.5 roku postępowania w dwóch instancjach.
  • Istotne są zarówno wzmianki o kancelarii w internecie, jak i daty tych wzmianek. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wysyp kancelarii frankowych nastąpił po wyroku TSUE z października 2019. Do tego czasu podmiotów było niewiele, poziom specjalizacji był znacznie wyższy. Najbardziej doświadczone kancelarie zaczynały pracę na przełomie 2013/2014 roku.
  • Dobra kancelaria nie stawia na ilość, ale na jakość. Pozwy wcale nie musza być długie, aby były skuteczne – liczy się argumentacja i indywidualne podejście, a nie kopiowanie formułek z innych postępowań. Krótki i celny pozew łatwiej przekona sędziego niż taki, w którym problem stanowi odnalezienie konstruktywnych i istotnych dla danej sprawy elementów.
  • Opinie Google są niepewnym źródłem wiedzy. Często są one tworzone przez speców od marketingu i publikowane anonimowo, dlatego…
  • Liczą się opinie klientów podpisanych z imienia i nazwiska. Warto jednak weryfikować, czy opinia dotyczy sprawy frankowej, czy innej usługi oferowanej przez podmiot, ponieważ…
  • Jedyną specjalizacją kancelarii powinny być sprawy kredytów CHF. Ścisła specjalizacja pozwala na budowanie efektywniejszych strategii procesowych oraz lepszą znajomość szczególnej specyfiki spraw.
  • Personel kancelarii również powinien być wyspecjalizowany w sprawach frankowych i finansowych. Zatrudnianie w specjalistycznym zespole ludzi niezwiązanych z tą dziedziną to zły znak. Adwokat zajmujący się głównie inną dziedziną prawa może sobie nie poradzić ze sprawą frankową, co zmniejszy szanse na wygraną w sądzie.
  • Twierdzenia o sukcesach niepoparte licznymi wyrokami nie mają znaczenia. Dobra kancelaria publikuje każdy wyrok, co pozwala na sprawdzenie jej faktycznych osiągnięć. Pojedyncze orzeczenia w połączeniu z opisami licznych sukcesów to tylko formułka – brakuje tu wspomnianej wcześniej transparentności.
  • Kancelarię musi prowadzić adwokat lub radca prawny – nie powinna to być spółka, ponieważ nie dotyczy ich wymóg zatrudniania adwokatów lub radców prawnych. Oznacza to, że sprawami w spółce z o.o. lub akcyjnej mogą się zajmować mało doświadczeni prawnicy, aplikanci, a często nawet studenci prawa. Nie muszą posiadać ubezpieczenia – w razie błędów spółki uzyskanie odszkodowania za błędy i zaniechania jest niemożliwe.
  • Kancelaria nie reklamuje się przez pośredników i handlowców – zabrania tego kodeks etyki zawodowej. Omijanie zakazu i agresywne reklamy czy wysyłanie spamu na skrzynki email to działanie nieetyczne i bardzo źle świadczy o kancelarii.
  • Kancelaria działa w całej Polsce i wygrywa sprawy w różnych miastach. Dla najlepszych kancelarii lokalizacja nie stanowi problemu. Lepiej wybrać dobrą kancelarię z innego miasta, niż niedoświadczoną w sprawach frankowych zlokalizowaną blisko miejsca zamieszkania.
  • Nie każdy prawnik ma taką samą wiedzę. Najlepszą metodą na samodzielną ocenę kancelarii jest rozmowa z prawnikiem, który ma prowadzić sprawę. Pozwoli to na uzyskanie wielu kluczowych informacji i podjęcie decyzji.

 

  1. Kancelarie prowadzące sprawy frankowe bez opłat – okazja czy znaczne niebezpieczeństwo?

  • Kancelarie prowadzące sprawy bez opłat zazwyczaj nie posiadają doświadczenia. Oferta ma na celu zwabienie klienta. Niestety, wiąże się to z ogromnym ryzykiem przegrania sprawy, a nawet w razie jej wygrania honorarium jest gigantyczne, o czym wspominamy dalej.
  • Są to często firmy, które wcześniej pośredniczyły w sprzedaży kredytów w CHF. Widać tu konflikt interesów – czy firma zakończyła współpracę z bankiem? Kogo w rzeczywistości reprezentuje? Straty ponoszone przez bank na przegranych sprawach są ogromne i nawet poniesienie dużych kosztów, aby tych strat uniknąć, jest opłacalne…
  • Umowy często są bardzo niejasne w kwestii opłat. Premie za ewentualną wygraną są ustalane na bardzo wysokim poziomie (17-30% od korzyści z wyroku), najbardziej nieuczciwi naliczają premię od tzw. podwojonej podstawy – w praktyce dwukrotnie większą. Koszty mogą przekroczyć nawet 100 000 zł.
  • Sprawy frankowe są bardzo trudne i wymagają ogromu pracy. Jeśli kancelaria prowadzi sprawę za darmo, to czy niezbędna do wygranej praca jest rzeczywiście wykonywana? Doświadczeni prawnicy nie pracują za darmo, szczególnie w tak złożonych sprawach jak kredyty indeksowane i denominowane kursem CHF.
  • Wybór spółki z o.o. do sprawy to duże ryzyko przegranej. O mechanizmie działania tych podmiotów wspomniano wcześniej. Należy spodziewać się schematycznego podejścia, stosowania formułek i gotowych wzorów pozwów czy wniosków, a także braku odszkodowania w razie przegranej z winy spółki.
  • Podmiot, któremu powierzana jest sprawa musi się cieszyć zaufaniem, bo otrzymuje pełnomocnictwo. Ważne, aby wiedzieć, kto dokładnie prowadzi sprawę i jakie konkretne działania są podejmowane (czy aby na pewno pokrywają się z interesami posiadającego kredyt?). Tylko sprawdzone kancelarie frankowe oferują pełną transparentność i pewność właściwych działań.

Porównywarki kancelarii frankowych

Pozornie stanowią one świetne źródło wiedzy – nie trzeba przeszukiwać wielu stron, dane agreguje tylko porównywarka. Okazuje się jednak, że zazwyczaj są to dane zmanipulowane.

Porównywarki zarabiają na dostarczaniu klientów – płacą im uwzględnione przez nie podmioty. Nie są to godne zaufania kancelarie, gdyż takie nie potrzebują dodatkowego pozyskiwania klientów – nowe sprawy zapewnia im renoma i doświadczenie oraz wyniki spraw. Dla podejrzanych podmiotów wsparcie porównywarek może być kluczowe – bez doświadczenia czy opinii prawdziwych klientów mają niewielkie szanse na zdobycie tak trudnych spraw jak kredyty CHF.

Porównywarki mogą również pokazywać jedynie część informacji o wynagrodzeniu – to sprawia, że oferta wydaje się korzystniejsza niż jest w rzeczywistości. Stosowane sztuczki to ukrycie dodatkowej prowizji czy podawanie opłaty wyłącznie za prowadzenie sprawy w I instancji (większość postępowań dotyczących kredytów we frankach to postępowania dwuinstancyjne).

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie