Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym w walucie euro wygląda bardzo podobnie jak sprzedaż mieszkania z kredytem w złotówkach. Najważniejsze w takiej sytuacji jest jednak zwrócenie uwagi czy wartość sprzedaży będzie w stanie pokryć nasze zobowiązania wobec banku. W poniższym artykule dowiesz się jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym ze względu na wszystkie formalności oraz kiedy jest najlepszy moment by się na to zdecydować.
Spis treści:
Czy istnieje możliwość sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym w euro?
W Polsce sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa i coraz częściej traktowana jako sposób biznes, ale także wykorzystywana w sytuacji kiedy musimy sprzedać mieszkanie aby uporać się nie tylko z kredytem, ale także z innymi zobowiązaniami finansowymi. Przy dokonywaniu sprzedaży nieruchomości warto pamiętać aby wartość transakcji była w stanie pokryć ciążące na nas koszty kredytowania.
Patrząc na całą sytuacje z perspektywy osoby kupującej mieszkanie – taka sprzedaż jest całkowicie bezpieczna, a po spłaceniu kredytu mieszkaniowego, dana nieruchomość nie podlega już dłużej hipotece. Takie same przepisy obowiązują wobec sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym w obcej walucie, także w euro.
Na obecną chwilę kredyty hipoteczne udzielane są głównie w złotówkach, a dzieje się tak z racji na przepisy prawne mówiące o tym, że dana osobą może zaciągnąć kredyt w walucie w której zarabia.
Kredyty hipoteczne w euro cieszyły się dużą popularnością w latach 2010-2011 i to właśnie wtedy Polacy zaciągnęli kredyty w tej walucie na kwotę 25,5 mld zł. Działo się tak z racji niższe oprocentowanie w kredyt w euro, niż w złotówkach. W ostatnim czasie taki zabieg przestał się opłacać z racji na coraz to wyższy kurs euro względem polskiej złotówki.
To właśnie z racji na słabnącą wartość złotówki coraz więcej kredytobiorców decyduje się na sprzedaż mieszkania, co pozwala następnie spłacić całość kredytu. Ze względów prawnych taka sprzedaż nie różni się zbytnio od sprzedaży mieszkania z kredytem w złotówkach, zwrócić jednak uwagę należy na to czy jest to opłacalne.
Jakich dokumentów potrzebujemy aby móc dokonać sprzedaży mieszkania z kredytem w euro?
W celu sprzedania mieszkania z kredytem hipotecznym walutowym, należy udać się do banku w celu uzyskania dwóch kluczowych dokumentów. Pierwszym z nich jest zaświadczenie o aktualnym saldzie zadłużenia z tytułu kredytu – takowe saldo powinno być wyrażone w euro lub w złotówkach, zgodnie z przeliczeniem według aktualnie obowiązującego kursu danej waluty.
Drugim dokumentem jest promesa o wykreśleniu hipoteki po dokonaniu całkowitej spłaty kredytu. Dzięki temu osoba kupująca od nas mieszkanie ma pewność, że nieruchomość nie posiada obciążenia hipotecznego.
Samo dokonanie transakcji sprzedaży nieruchomości musi mieć miejsce u notariusza, który przygotowuje umowę kupna-sprzedaży w postaci aktu notarialnego.
Do zawarcia takiej umowy potrzebne są oba wyżej wymienione dokumenty, a także: tytuł własności lokalu, numer księgi wieczystej, numer rachunku technicznego służącego do całkowitej spłaty kredytu, poświadczenie o tym że obecnie w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany oraz potwierdzenie o brak zaległości związanych z opłatami czynszowymi.
Kiedy opłaca się sprzedaż mieszkanie z kredytem hipotecznym w euro?
O tym czy w danym momencie opłacalna jest sprzedaż nieruchomości z kredytem decyduje kilka istotnych czynników. Najważniejsze jest to wartość sprzedaży pokrywa kwotę zobowiązań kredytowych wobec banku. Pamiętać jednak trzeba, że spłata kredytu dokonana powinna być w euro lub w złotówkach (po aktualnie obowiązującym kursie). Obie z tych możliwości wiążą się z ryzykiem, że obecna różnica pomiędzy kursami sprawi, że aktualna wartość zadłużenia będzie większa niż wartość mieszkania.
Obecnie jednak ceny nieruchomości znacznie wzrosły, dzięki czemu sprzedaż takiego mieszkania i spłacenie kredytu może pozwolić na otrzymanie dodatkowych środków. Zwrócić jednak uwagę należy w przypadku spłacania kredytu we frankach szwajcarskich, bowiem kurs tej waluty w ostatnim czasie wyraźnie się zmienił względem złotówki. Dla porównania wartość euro również wzrosła, ale w znacznie mniejszym stopniu.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym w euro – krok po kroku
Na początku najlepiej udać się do banku w celu otrzymania zaświadczenia o saldzie zadłużenia i dowiedzieć się o dokładnych kosztach wcześniejszej spłaty kredytu. Następnie należy znaleźć potencjalnego nabywcę naszego mieszkania. Przed udaniem się do notariusza w celu dokonania aktu kupna-sprzedaż należy jeszcze zdobyć promesę o wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości zaraz po spłacie kredytu.
Na samym końcu pozostaje spłacenie kredytu hipotecznego oraz pozyskania z banku listu mazalnego i przekazanie go obecnemu właścicielowi mieszkania. Na podstawie tego dokumentu nabywca może dokonać wykreśleni hipoteki z księgi wieczystej.
Przy zdecydowanie się na sprzedaż mieszkania pamiętać należy o kosztach związanych z notariuszem oraz o rozliczeniu z urzędem skarbowym.