Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości 07.09.22 r. Podwyżka stóp procentowych. To będzie kolejny cios dla kredytobiorców?

07.09.22 r. Podwyżka stóp procentowych. To będzie kolejny cios dla kredytobiorców?

dodał Anna Wrona

Kredytobiorcy już od dłuższego czasu borykają się z ciągłym wzrostem rat kredytowych. Kolejnym ciosem dla nich może być ponowny wzrost stóp procentowych. Już w tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o tym, czy stopy procentowe znów będą wyższe. Z  pewnością każdy, kto posiada kredyt, obawia się tej sytuacji. Jaką decyzję podejmie RPP? O czym warto wiedzieć?

Wzrost stóp procentowych – czy jest realny?

W tym tygodniu niezwykle ważnym wydarzeniem będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Nie zapominajmy także o konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego, która jest powoływana zazwyczaj dzień później. 7 września Senat ma głosować nad powołaniem do RPP prof. Joanny Tyronowicz.

Jakie decyzje zostaną podjęte? Jeszcze tego nie wiemy. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że kredytobiorcy kolejny raz zmierzą się z wyższymi ratami kredytowymi. Rada Polityki Pieniężnej ma ogłosić swoją decyzję w środę, 7 września, w godzinach popołudniowych. Po wakacyjnej przerwie dowiemy się, co dalej ze stopami procentowymi. Dzień później planowana jest konferencja prasowa prezesa NBP – Adama Glapińskiego.

Warto wiedzieć, że w zeszłym tygodniu, przed odczytem inflacji konsumenckiej (wyniosła ona aż 16,1 procent), prezes NBP stwierdził, że z dyskusji RPP może powstać jeszcze jedna lub dwie podwyżki stóp po 25 pb. Adam Glapiński nie wykluczył tego, że podwyższanie stóp szybko się skończy. Szef NBP mówił o tym, że w ostatnim kwartale roku 2023 możliwa byłaby obniżka stóp procentowych.

Co warto wiedzieć?

Niestety cały czas Rada Polityki Pieniężnej widzi przestrzeń do tego, aby podwyższać stopy procentowe. Członkowie rady jasno wskazują, że możliwe są dalsze podwyżki we wrześniu lub w październiku. Kochalski i Wnorowski mówią o tym, że skala ruchu podwyżek może być mniejsza, niż do tej pory. W ostatnim czasie Kotecki stwierdził, że podwyżka stóp procentowych nie musi być bardzo wysoka. Natomiast Litwiniuk wskazuje, że podstawowym scenariuszem jest podwyżka o 25 pb we wrześniu, przy czym nie są wykluczone dalsze działania.

Faktem jest, że w lipcu RPP podniosła stopy aż o 50 pb. Stopa referencyjna wzrosła do 6,50 procent. Była to już dziesiąta z rzędu podwyżka, która uderza w kredytobiorców. Istotne jest to, że od października 2021 roku stopy procentowe w Polsce wzrosły łącznie o 640 pb. Najbliższe decyzje będą się wiązały z rosnącą inflacją. Otoczeniem dla podjętych decyzji będzie też pogarszająca się koniunktura i perspektywa luźnej polityki fiskalnej w przyszłym roku, który będzie rokiem wyborczym.

Od czego zależą stopy procentowe?

Warto mieć na uwadze, że stopy procentowe zależą głównie od sytuacji na tynku i kilku czynników, które wiążą się z dłużnikiem. Banki doskonale wiedzą, co dokładnie ma wpływ na wysokość stopy procentowej. Ta wiedza przyda się także każdemu kredytobiorcy. Stopa procentowa może być zależna od czynników gospodarczych, takich jak wahanie oprocentowania rynkowego. Aktualna sytuacja na rynku wpływa z pewnością na częste podnoszenie stóp procentowych. W efekcie kredytobiorca musi liczyć się z rosnącą ratą kredytu, co nadwyręża znacząco budżet gospodarstwa domowego.

Joanna Tyronowicz w RPP

Kolejnym ważnym wydarzeniem 7 września będzie powołanie Joanny Tyronowicz do Rady Polityki Pieniężnej. Praktycznie równolegle z posiedzeniem RPP< swoje obrady rozpocznie Senat. W porządku posiedzenia zapisane jest głosowanie w sprawie powołania Joanny Tyronowicz w skład RPP. Dzień wcześniej, czyli 6 września, kandydaturę Tyronowicz ma zaoponować senacka Komicja Budżetu i Finansów Publicznych.

Dlaczego powołana zostanie nowa osoba? Senat uzupełnia swój skład, gdyż doszło do rezygnacji ze stanowiska Rafała Sury. Został on powołany w lipcy do Zarządu NBP. Po rezygnacji Sury, Rada liczy 7 członków (ustawa przewiduje 10 członków), przy nieobsadzeniu dwóch wakatów przez Sejm. Faktem jest, że ustawa o NBP mówi o tym, że ustalenia Rady są podejmowane przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczącego Rady.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie