Home Wiadomości Opinia Rzecznika TSUE miażdży banki. Frankowicze biorą wszystko!

Opinia Rzecznika TSUE miażdży banki. Frankowicze biorą wszystko!

dodał Bankingo

Ważna informacja dla kredytobiorców i banków! Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, w której stwierdził, że prawo UE stoi na przeszkodzie wykładni przepisów prawa polskiego dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu dla przedsiębiorców. Jednocześnie Rzecznik uznał, że roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy konsumenta nie są sprzeczne z prawem UE.

To bardzo negatywna wiadomość dla banków, które zapewne przegrają wiele procesów sądowych, a to z kolei pozbawi je szans na uzyskanie dodatkowych świadczeń z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu. Z drugiej strony, konsumenci, którzy zdołają wykazać istnienie roszczenia co do wysokości i zasady, będą mogli upomnieć się o dodatkowe świadczenia.

Jeśli TSUE podzieli stanowisko Rzecznika Generalnego, to „Frankowicze” nie będą już musieli obawiać się konsekwencji doprowadzenia do nieważności umowy kredytu. Wyrok TSUE zgodny z opinią Rzecznika Generalnego może rozwiązać całkowicie problem pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu – nowe pozwy banków prawdopodobnie przestaną się pojawiać, a te które są w toku, skończą się porażką banków.

Jednakże, należy pamiętać, że opinia Rzecznika Generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału, ale z reguły TSUE podziela stanowisko przedstawione w opinii. Bez wątpienia, ta opinia ma bardzo istotne znaczenie w tej sprawie. Kredytobiorcy i banki muszą działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a wyrok TSUE w tej sprawie będzie bardzo istotnym wydarzeniem dla polskiego sektora bankowego i tysięcy kredytobiorców, którzy nadal spłacają swoje kredyty.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie