Home Wiadomości Nowy prezes PKO BP: Dariusz Szwed objął ster największego polskiego banku

Nowy prezes PKO BP: Dariusz Szwed objął ster największego polskiego banku

dodał Bankingo

Według nieoficjalnych informacji podanych przez Puls Biznesu, Dariusz Szwed został nowym prezesem PKO BP. Źródła potwierdzają te doniesienia, choć oficjalnego komunikatu banku jeszcze nie ma. Ze składu zarządu odwołany został Maks Kraczkowski, a Mieczysław Król złożył rezygnację.

Dariusz Szwed zastąpi na stanowisku pełniącego obowiązki prezesa Pawła Gruzę, który przez wiele miesięcy nie uzyskał zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Szwed, dotychczasowy członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, ma duże doświadczenie w bankowości, co może sugerować, że PKO BP wraca w strefę wpływów politycznych premiera Mateusza Morawieckiego.

W ostatnich latach skład zarządu PKO BP opuściło kilka osób, w tym Maks Kraczkowski, który nadzorował bankowość detaliczną i międzynarodową, oraz Mieczysław Król, mający dobre relacje z Jarosławem Kaczyńskim. Szwed jest absolwentem wydziału bankowości i finansów w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Częstochowskiej.

Przez lata zdobywał doświadczenie, m.in. jako dyrektor departamentu private banking w Santander Bank Polska oraz członek zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku.

Paweł Gruza, pełniący obowiązki prezesa PKO BP, nie otrzymał zgody Komisji Nadzoru Finansowego na przejęcie sterów. Nie podobało się nadzorowi, że Gruza nie posiadał doświadczenia na podobnym stanowisku. Gruza był wiceministrem skarbu państwa przez pięć miesięcy i ponad półtora roku wiceministrem finansów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie