Strona główna » Koniec Stanu Zagrożenia Epidemicznego w Polsce – wiemy kiedy!

Koniec Stanu Zagrożenia Epidemicznego w Polsce – wiemy kiedy!

dodał Bankingo

Od 1 lipca 2023 roku w Polsce zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego, który był wprowadzony 16 maja 2022 roku i później przedłużony. Przez ten czas, obowiązywał nakaz noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia i aptekach. Przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, Polska borykała się ze stanem epidemii, który trwał od 20 marca 2020 roku do maja 2022 roku.

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zakończenie okresu, w którym istniało zwiększone prawdopodobieństwo powstania epidemii. Decyzja o odwołaniu stanu zagrożenia została podjęta przez rząd po analizie aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany 2 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, uchylony zostanie akt prawny, który go ogłaszał, czyli rozporządzenie ministra zdrowia z 12 maja 2022 roku. To oznacza, że obywatelom nie będą już narzucane dodatkowe obostrzenia związane z ochroną przed wirusem SARS-CoV-2.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ostatnim dniu przed opublikowaniem projektu rozporządzenia, badania potwierdziły jedynie 45 zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 10 ponownych. Tego dnia wykonano 1414 testów w kierunku SARS-CoV-2. Co ważne, nie odnotowano żadnych zgonów osób z COVID-19.

Decyzja o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pokazuje, że sytuacja w Polsce uległa znacznemu poprawieniu. W związku z tym, kraj powoli wraca do normalności, a obywatelom będzie można powoli zapominać o obostrzeniach, które towarzyszyły im przez ostatnie lata.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie