Strona główna » Czym jest numer IBAN?

Czym jest numer IBAN?

dodał Bankingo

W dobie globalizacji i rosnącej liczby transakcji międzynarodowych, warto zrozumieć, jak przebiega proces realizacji przelewów międzynarodowych. Kluczowymi elementami, które zapewniają bezproblemowe przesyłanie środków za granicę, są numer IBAN i kod SWIFT. W tym artykule wyjaśnimy, czym są te kody oraz jak je znaleźć.

Numer IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy numer rachunku bankowego, który składa się z kombinacji liter i cyfr. Dwie pierwsze litery oznaczają kraj pochodzenia rachunku zgodnie ze standardem ISO 3166-1 alfa-2. W przypadku Polski kod ten to „PL”. Następnie znajdują się liczby, które tworzą numer rachunku bankowego. Warto zauważyć, że długość numeru IBAN może się różnić w zależności od kraju – w Polsce liczy on 28 znaków, w Norwegii 15, a na Litwie 20.

Numer IBAN służy do identyfikacji rachunku odbiorcy podczas realizacji przelewów międzynarodowych. Bez jego podania, przelew taki nie zostanie zrealizowany. Numer ten można znaleźć na wyciągach bankowych, w bankowości internetowej czy na aplikacji mobilnej banku.

W przeciwieństwie do przelewów krajowych, które zazwyczaj są proste i bezpłatne, przelewy międzynarodowe mogą wymagać dodatkowych informacji, takich jak kod BIC, nazywany także kodem SWIFT. Jest to międzynarodowy identyfikator banków, który pozwala na przeprowadzenie transakcji między różnymi instytucjami finansowymi na całym świecie.

Kiedy decydujesz się na zlecenie przelewu międzynarodowego, upewnij się, że podałeś wszystkie wymagane informacje, takie jak numer IBAN i kod SWIFT. Tylko wtedy środki trafią do odbiorcy za granicą bez żadnych problemów. Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości podanych danych, skontaktuj się ze swoim bankiem, który udzieli Ci niezbędnych informacji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie