Home Kredyty PLN Czy opłaca się nadpłacić kredyt w mBank ?

Czy opłaca się nadpłacić kredyt w mBank ?

dodał Andrzej Kozlowski

Dokonanie nadpłaty kredytu hipotecznego za pomocą wolnych środków lub oszczędności, powstałych chociażby z powodu wakacji kredytowych pozwala zaoszczędzić płacąc przyszłe raty oraz skrócić czas spłaty kredytu. Jak złożyć wniosek online oraz czy nadpłata kredyt w mBanku wiąże się z dodatkowymi kosztami dla kredytobiorcy? 

Praktycznie od początku 2022 roku w Polsce mamy do czynienia z wysoką inflacją, a w ostatnich miesiącach wręcz bardzo wysoką. Narodowy Bank Polski na rosnącą inflację musiał zareagować, podnosząc stopy procentowe do 6,75% w skali rocznej, co oznaczało także wzrost stawki WIBOR.

Te niekorzystne zmiany już odczuli Polacy, którzy muszą zmagać się z rosnącymi kosztami kredytów. To z tego powodu polski rząd wprowadził wakacje kredytowe i jednocześnie namawia kredytobiorców do dokonywania nadpłat, co ma w całym okresie spłaty kredytu zniwelować jego koszty. W mBanku również jest to możliwe.

Przekonaj się jak w rzeczywistości wygląda wcześniejsza nadpłata kredytu hipotecznego w mBanku i czy jest to opłacalne dla klientów.

Czy istnieje możliwość nadpłacenia kredytu hipotecznego, podczas gdy skorzystało się z wakacji kredytowych?

Polscy kredytobiorcy mogli ubiegać się o wakacje kredytowe począwszy z dniem 29 lipca 2022 roku, a dzięki nim zawieszona zostaje spłata zobowiązania na maksymalnie 8 miesięcy (8 rat). Forma zawieszenie spłaty rat wygląda w następujący sposób: zawieszenie raty sierpniowej i wrześniowej w 2022 roku, zawieszenie dwóch wybranych rat z ostatniego kwartału 2022 roku, zawieszenie po jednej, dowolnie wybranej racie z każdego kwartału 2023 roku.

Wakacje kredytowe, których udzielają polskie banki polegają na odroczeniu w czasie spłaty raty kapitałowo-odsetkowej, a o taką możliwość ubiegać mogą się jedynie kredytobiorcy którzy: zaciągnęli kredyt hipoteczny w polskiej walucie, zaciągnęli kredyt hipoteczny do realizacji własnych celów (np. zakup mieszkania), podpisali umowę kredytową do dnia 30 czerwca 2022 roku, a będzie ona trwała przez co najmniej pół roku od tej daty.

Eksperci uważają, że nie jest to jednak koniec rosnących kosztów kredytowania. Związek ma to w inflacją, która cały czas rośnie, a tym samym rosnąć będą stopy procentowe. Stąd zaleca się aby rządowe wakacje kredytowe przyczyniły się do nadpłacania zobowiązań, co pozwoli stawić czoła rosnącym kosztom kredytów hipotecznych. Taka nadpłata pozwala skrócić okres spłaty lub zmniejszyć wysokość przyszłych rat. Warto przyjrzeć się jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego w mBanku.

Dlaczego warto dokonać w mBanku nadpłaty kredytu hipotecznego?

Na nadpłatę kredytu hipotecznego warto zdecydować się przede wszystkim dlatego, że odsetki przy kolejnych ratach będą niższe, a w mBanku kalkulator obliczający kolejny raty bazuje na najniższej kwocie bazowej.

Wcześniejsze, częściowe spłacenie kredytu hipotecznego dokonywane jest w oparciu o dług zaciągnięty w banku, tym samym nawet rosnąca stawka WIBOR, nie spowoduje aby raty były wyższe, a wręcz przeciwnie będą niższe.

Wszelakie obliczenia związane z nadpłatą kredytu, inflacją oraz przyszła wysokością rat można dokonać wykorzystując kalkulator nadpłaty z którego skorzystać można na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można obliczyć ile wynosić będzie przyszła rata kredytu hipotecznego, jeśli dokonamy nadpłaty podczas trwania rządowych wakacji kredytowych.

Dla przykładu, przy posiadaniu kredytu hipotecznego w mBanku z oprocentowaniem 9 proc. w skali roku i w wysokości spłaty 300 000 zł na kolejne 25 lat, zaoszczędzić można nawet 10 800 zł, korzystając z wakacji kredytowych. Zaoszczędzone pieniądze, przeznaczając na nadpłatę kredytu mogą się przełożyć na zysk 3831,61 zł na całym kredycie, przy rocznej oszczędności na poziomie 583,32 zł, jeśli okres kredytowania pozostanie taki sam, a rata miesięczna zmaleje do 1301,59 zł lub nawet 9402 zł jeśli pozostawimy raty kredytowo-odsetkowe na tym samym poziomie, ale skrócimy okres spłaty kredytu o 1 rok i 3 miesiące.

W jaki sposób dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego w mBanku?

Zdecydować na nadpłatę można się nawet online, logując się do swoje konta klienta, a tam wybierając kredyt hipoteczny wybrać opcję „zapłać całość lub część kredytu hipotecznego”. Wcześniejsza spłata kredytu dokonana może być również przez infolinię mBanku lub w placówce stacjonarnej. Przy dokonaniu nadpłaty do wyboru są dwie możliwości: spłata kredytu zmniejszając wysokość kolejnych rat, ale bez skracania okresu kredytowania oraz skrócenie okresu kredytowania, bez zmiany wysokości przyszłych rat.

Czy nadpłata kredytu hipotecznego w mBanku oznacza dodatkowe koszty?

W mBanku dokonaniu nadpłaty kredytu hipotecznego jest wygodne, bowiem zapłacona wcześniej prowizja zostaje później zwrócona w proporcjonalnej części. Zdarza się, że mBank pobiera ją, choć nie zawsze, a na pewno nie ma to miejsca przy częściowej spłacie kredytu z oprocentowaniem zmiennym. Na tę chwilę mBank działa zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi, które oznaczają że bank pobiera odsetki do dnia poprzedzającego spłatę kredytu, a następnie automatycznie zwraca prowizję z racji na dokonanie wcześniej spłaty.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie