Strona główna » Czy bank może cofnąć przelew?

Czy bank może cofnąć przelew?

dodał Bankingo

Cofnięcie przelewu może wydawać się prostym zadaniem, jednak zależy to od czasu i rodzaju przelewu. Możliwe jest cofnięcie przelewu, który nie został jeszcze zrealizowany przez bank. Przelewy natychmiastowe i wewnętrzne (w ramach tego samego banku) są zasadniczo niemożliwe do cofnięcia, ponieważ są realizowane niemal natychmiast po zleceniu.

Dlatego, wykonując przelewy, warto zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić wprowadzone dane przed ostatecznym zatwierdzeniem. Banki podejmują różne działania, aby zminimalizować ryzyko błędów podczas realizacji przelewów przez klientów. Większość systemów bankowości internetowej przed zleceniem przelewu wyświetla podsumowanie i prosi o ponowne sprawdzenie danych.

Jak anulować przelew?

Cofnięcie zwykłego przelewu jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy przelew jest w trakcie oczekiwania na realizację. Banki przetwarzają przelewy podczas sesji Elixir, które odbywają się w określonych godzinach. Warto sprawdzić zasady obowiązujące w swoim banku i weryfikować godziny sesji wychodzących i przychodzących.

Jeśli zleciłeś przelew wieczorem, zostanie on zrealizowany dopiero podczas pierwszej sesji wychodzącej następnego dnia, co oznacza, że teoretycznie można go cofnąć przed tym czasem. Nie wszystkie banki jednak oferują taką możliwość.

W niektórych bankach cofnięcie przelewu można zrealizować przez bankowość internetową, infolinię lub w oddziale. Jeśli bank nie oferuje takiej opcji, można spróbować przenieść środki na inne konto lub lokatę przed realizacją zleconego przelewu.

Błędny przelew a odzyskanie środków

Jeśli środki zostały przekazane na błędny numer rachunku, istnieje małe prawdopodobieństwo, że rachunek nie istnieje i środki automatycznie wrócą na rachunek nadawcy. Częściej jednak środki trafiają na konto innego klienta banku, a

wówczas konieczne jest poleganie na uczciwości odbiorcy przelewu i jego gotowości do zwrotu niewłaściwie otrzymanych środków. Jeśli odbiorca nie wykazuje dobrej woli, istnieje możliwość złożenia reklamacji, w wyniku której bank podejmuje próbę odzyskania środków.

Gdy bank nawiąże kontakt z właścicielem niewłaściwie zasilonego rachunku, osoba ta może zignorować wezwanie do zwrotu środków lub zwrócić je na specjalny rachunek techniczny, który pozwala zachować anonimowość. Następnie bank przekazuje odzyskane środki osobie, która zleciła przelew. Jeśli przelew odbył się między różnymi bankami, cały proces może potrwać kilka dni.

W przypadku, gdy odbiorca nie zdecyduje się na dobrowolny zwrot środków, bank może ujawnić jego dane osobowe osobie, która dokonała przelewu. Wówczas istnieje możliwość dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.

Podsumowując, cofnięcie przelewu bankowego zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj przelewu, jego status oraz polityka banku. Istnieje szansa na odzyskanie błędnie wysłanych środków, jednak warto pamiętać o dokładnym sprawdzaniu danych przed zatwierdzeniem przelewu oraz ewentualnym skorzystaniu z pomocy banku lub ścieżki prawnej w celu odzyskania środków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie